433 dni i wystarczy – szalone liczby przed inauguracją sezonu!


Jak długą przerwę od seniorskiej piłki mieliśmy? Jak liczna grupa zawodników staje przed szansą debiutu w dorosłym futbolu? Czy aby na pewno jesteśmy… młodsi niż Odra Centrum, z którą się zmierzymy? Przed inauguracją sezonu rzućcie okiem na kilka liczb!

19 LAT i półtora miesiąca wynosi średnia wieku naszego sobotniego rywala. Jak wyliczył na rozwój.info.pl trener Robert Tkocz, drużyna Odry Centrum Wodzisław składa się z sześciu zawodników z rocznika 2002, czterech – 2003, jednego – 2004, pięciu – 2001, trzech – 1999. Do tej grupy dochodzi jeszcze 33-letni Tkocz w roli grającego trenera.

16 PUNKTÓW zdobyła w 15 meczach poprzedniego sezonu Odra Centrum, na co złożyło się 5 zwycięstw, 1 remis i 9 porażek. Dało to wodzisławianom 13. pozycję, przed GKS-em Radziechowy-Wieprz, Beskidem 09 Skoczów i Wilkami Wilcza. Dwa ostatnie kluby przed tym sezonem wycofały się z rozgrywek.

20 LAT i jeden miesiąc wynosi średnia wieku kadry Rozwoju (Tomasz Wróbel – rocznik 1982, Piotr Barwiński – 1997, Bartosz Golik – 1998, Bartosz Chwila – 1999, Daniel Kaletka – 2000, a do tego 4 x 2001, 6 x 2002 i 2 x 2003.

100 PROCENT kadry zawodniczo-szkoleniowej Rozwoju stanowią wychowankowie. Co prawda trener bramkarzy i kierownik drużyny Marek Kolonko zaczynał w Ruchu Chorzów, ale wybaczcie – cóż to za obcy, który w naszym klubie jest od 23 lat?

433 DNI temu Rozwój rozegrał ostatni mecz o punkty w seniorskiej piłce. 19 maja 2019 na pożegnanie z drugą ligą pokonaliśmy na wyjeździe Resovię 3:1. Niespełna dwa miesiące później zarząd naszego klubu oficjalnie podjął decyzję o nieprzystąpieniu do rozgrywek III grupy trzeciej ligi. Teraz wracamy…

707 DNI temu po raz ostatni o punkty grał Tomasz Wróbel. 18 sierpnia 2018 w felernym meczu w Tarnobrzegu „Dziambel” zerwał więzadła. Dziś jako trener po blisko dwóch latach może znów pojawić się na ligowym boisku. W drugim letnim sparingu, ze Szczakowianką Jaworzno, zaliczył kwadrans.

22 LATA temu Rozwój rozegrał swój ostatni dotąd sezon na poziomie IV ligi. Na poziomie rozgrywkowym nr 5, jakim jest dziś IV liga, występowaliśmy z kolei wcześniej w 1994 roku. To było tak dawno, że nie są to czasy pamiętane nawet przez „Kolona”!

2 SPARINGI rozegraliśmy latem, remisując 1:1 zarówno ze Spartą Katowice, jak i Szczakowianką Jaworzno. W obu bramki zdobywał Robert Woźniak.

17 GOLI w czterech letnich sparingach strzeliła Odra Centrum (1:1 z Dramą Zbrosławice – IV liga, 1:2 z Jednością Przyszowice – IV liga, 6:1 z Płomieniem Połomia – klasa okręgowa, 9:1 z Czarnymi Gorzyce – klasa okręgowa).

6 ZAWODNIKÓW Rozwoju stanie w sobotę w Wodzisławiu przed szansą debiutu w seniorskiej piłce. To Dawid Ciszewski, Krzysztof Czenczek, Oliwier Gasz, Miłosz Pietrowski, Oskar Cieślik i Filip Czapla. Smak dorosłej rywalizacji o punkty znają natomiast Bartosz Golik, Tomasz Wroza, Patryk Gembicki, Bartosz Chwila, Daniel Kaletka, Szymon Zielonka, Piotr Barwiński, Robert Woźniak, Dawid Kazek, no i oczywiście trener Wróbel.

140 WYSTĘPÓW w Rozwoju zanotował trener Odry Centrum Robert Tkocz. Trafił do nas w 2012 roku z Pniówka Pawłowice, odszedł cztery lata później do ROW-u 1964 Rybnik. 107 meczów rozegrał w drugiej lidze, 27 – w pierwszej lidze, a 6 – w Pucharze Polski. Strzelił 15 goli.

70 KILOMETRÓW dzieli nasz tymczasowy dom przy ul. Alfreda od stadionu w Wodzisławiu. Do tego typu odległości musimy się przyzwyczaić, jako najdalej wysunięta na północ drużyna z „południowej” II grupy śląskiej IV ligi.

2 LIGI seniorskie ominął jedynie Rozwój w XXI wieku. To ekstraklasa i B-klasa. Rezerwy grały w klasie A czy „okręgówce”, a pierwsza drużyna po wieloletnim pobycie między trzecią a nawet pierwszą ligą teraz zameldowała się w lidze czwartej. Klasy C w naszym katowickim podokręgu nie ma…

113 DNI trwać ma runda jesienna rozpoczynającego się w sobotę sezonu. Tyle dzieli 25 lipca od 16 listopada. Przez ten czas odbędzie się 17 kolejek, a każda drużyna rozegra 16 meczów. Jako że liczba zespołów jest nieparzysta (17), wszystkich czeka pauza. W przypadku Rozwoju będzie miała ona miejsce w 12. kolejce (10-11 października), między domowymi meczami z GKS-em II Tychy a LKS-em Czaniec.

3 ZAWODNIKÓW z kadry Rozwoju nie ma statusu młodzieżowca. To Piotr Barwiński (97), Bartosz Golik (98), no i trener Wróbel (82). Uchwałą zarządu Śląskiego ZPN, kluby zobligowane są do wystawiania dwóch młodzieżowców, przy czym jeden z nich może być z rocznika 1999, który teoretycznie młodzieżowcem już być nie powinien, ale wydłużono mu ten status wskutek czasu, jaki stracił przez pandemię. Przypomnijmy, że w IV lidze, podobnie jak na szczeblu centralnym, też prowadzona jest klasyfikacja Pro Junior System, choć rzecz jasna o znacznie mniejszych gratyfikacjach finansowych.

7 DRUŻYN spadnie z IV ligi w sezonie 2020/21. Co najmniej, bo liczba ta może zostać zwiększona o liczbę śląskich spadkowiczów z III grupy III ligi. Bazowo i optymistycznie zakłada się, że obu grup IV ligi spadną po trzy najsłabsze zespoły, a między tymi, które zajmą w swoich grupach miejsce czwarte od końca, rozegrany zostanie baraż o utrzymanie. 1 drużyna wywalczy awans – triumfator barażu między mistrzami obu grup. W przyszłym sezonie IV liga zostanie zredukowana z 34 do 32 klubów – tak jak miało to miejsce przed pandemią.

MKP Odra Centrum Wodzisław Śląski – Rozwój Katowice
1. kolejka IV ligi śląskiej – grupy II
sobota, 25 lipca, godz. 17:00, stadion w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Bogumińskiej 8

Sędziuje: Jakub Tekieli (Zabrzeg)

foto: Tomasz Błaszczyk