Co usłyszał „Pacho”? – VARto wiedzieć! [PUCHAROWE DERBY]


Kilka luźnych spostrzeżeń, faktów i ciekawostek przed czwartkowym meczem Rozwój Katowice – Górnik Zabrze.

⚽⚽
W sobotę oba zespoły rozgrywały swe ligowe mecze na Mazowszu. Górnik po bramkach Kamila Zapolnika, Igora Angulo (2) i Marcina Urynowicza rozgromił Wisłę Płock 4:0, Rozwój uległ minimalnie Pogoni Siedlce 0:1.

⚽⚽
Niewiele brakowało, by do pucharowych derbów Śląska w ogóle… nie doszło. W pierwszym (jak pamiętamy – powtórzonym) losowaniu 1/8 finału PP, Rozwój trafił na Jagiellonię Białystok, a Górnik na – to ciekawe! – Wisłę Płock.

⚽⚽
Do czołowej szesnastki Pucharu Polski zabrzanom drogę utorowały zwycięstwa z Unią Hrubieszów (9:0) i Legionovią (1:0). Co istotne, na oba te starcia trener Marcin Brosz desygnował skład w zasadzie optymalny. Hrubieszowianie, występujący na co dzień w „okręgówce”, dziękowali zresztą 14-krotnym mistrzom Polski za takie podejście. Czegoś podobnego możemy spodziewać się przy Zgody.

⚽⚽
Historyczny awans do 1/8 finału PP zapewniły Rozwojowi wyjazdowe wygrane z trzecioligowcami: Bałtykiem Koszalin (3:1 po dogrywce) i Wisłą Puławy (1:0).

⚽⚽
W obu tych meczach dużą rolę odegrał Daniel Paszek. W Koszalinie wykorzystał rzut karny, ustalając wynik na 3:1, zaś w Puławach zaliczył kapitalna asystę przy „złotym” golu Mateusza Września. Niestety, w czwartek „Pacho” na boisko nie wybiegnie. Będzie pauzował za dwie żółte kartki, jakie skompletował we wcześniejszych pucharowych spotkaniach.

⚽⚽
Ostatni bilet na pucharowe derby sprzedał się we wtorek przed południem. Mecz obejrzy maksymalna możliwa liczba widzów – 999.

⚽⚽
Ponad 200 kibiców zasiądzie w sektorze gości. „Torcida” wykonała niemały ukłon w naszą stronę, biorąc na siebie połowę kosztów związanych z transmisją telewizyjną (rozstawienie dwóch konstrukcji rusztowań oraz kosza kamerowego). Podkreślamy też raz jeszcze z radością, że organizację meczu wsparło miasto Katowice. Dziękujemy!

⚽⚽
Wszystkim tym, którzy mieli chęć nabycia wejściówki, a nie załapali się na nią, pozostaje transmisja meczu w Polsacie Sport. Zacznie się o 12:00, czyli na kwadrans przed pierwszym gwizdkiem. Jak już informowaliśmy, mecz skomentują Tomasz Smokowski i Tomasz Hajto.

⚽⚽
Pucharowe derby będą zarazem pojedynkiem klubów, które triumfowały w poprzedniej edycji Pro Junior System. Górnik w Lotto Ekstraklasie z dorobkiem 9888 punktów wyprzedził Lecha Poznań, Zagłębie Lubin i Cracovię, Rozwój – mając 18024 punkty – zdystansował w drugiej lidze Siarkę Tarnobrzeg, Olimpię Elbląg i ROW 1964 Rybnik.

⚽⚽
Podczas otwartej sprzedaży biletów odwiedziło nas wielu kibiców Górnika. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów o Rozwoju, ale – co zrozumiałe – niespodzianki nikt nie przewiduje. Zobaczymy…

⚽⚽
Skoro będzie transmisja – to i VAR! Będzie to historyczne spotkanie Rozwoju, w którym do dyspozycji arbitra (będzie nim Artur Aluszyk ze Szczecina) pozostawać będzie system wideoweryfikacji. A zatem – zero kontrowersji. Niech wygra lepszy!

Rozwój Katowice – Górnik Zabrze
1/8 finału Pucharu Polski
czwartek, 6 grudnia, godz. 12:15, stadion przy ul. Zgody 28

Sędziuje: Artur Aluszyk (Szczecin).

foto: Tomasz Błaszczyk