Czołówka sprawdzi Rozwój. Najpierw Unia! [ZAPOWIEDŹ]


Nową, bardziej dynamiczną formułą meczowej zapowiedzi awizujemy inaugurujący IV-ligową wiosnę sobotni bój Rozwoju z Unią Turza Śląska (11:00). Położenie w tabeli, sytuacja kadrowa, gwiazda rywali, znajome twarze – zachęcamy do lektury.

KSZTAŁT TABELI
Rozwój zimował na 5. miejscu i po doliczeniu walkowera za mecz z Odrą Centrum ma 31 punktów, Unia plasuje się pozycję wyżej, zgromadziwszy dotąd punkt więcej. Pełna pula w sobotę może dać awans nawet na 3. lokatę – o ile potknie się Spójnia Landek, która podejmuje Unię Książenice, czyli wicelidera rozgrywek.

POŁOŻENIE ROZWOJU
Liczymy, że Rozwój utrzyma twierdzę na „Kolejarzu”, gdzie w tym sezonie wygrał 7 z 8 meczów, a jedyny remis zanotował w sierpniu z Podbeskidziem II Bielsko-Biała (2:2). Dla naszej drużyny będzie to pierwszy domowy mecz przed serią wyjazdów: potem czekają nas konfrontacje w roli gości z Unią Książenice, LKS-em Bełk i GKS-em Radziechowy-Wieprz. Do siebie wrócimy dopiero 10 kwietnia, podejmując Spójnię Landek. W pierwszych pięciu wiosennych kolejkach zagramy zatem z czterema zespołami z czołowej szóstki tabeli i wyniki tych konfrontacji zdeterminują zapewne, o co będziemy grali w tej rundzie.

POŁOŻENIE RYWALI
Łatwo w sobotę nie będzie, bo Unia Turza Śląska to najlepszy beniaminek w stawce. Poniosła tylko 3 porażki: 1:4 w Bełku, 2:6 z Odrą Wodzisław i 0:4 w Landeku. Może pochwalić się serią 5 domowych zwycięstw. Na wyjeździe wygrała tylko 2 razy: z zespołami ze strefy spadkowej, czyli GKS-em Radziechowy-Wieprz i Iskrą Pszczyna.

SYTUACJA KADROWA
Zimą z Rozwojem rozstali się Mateusz Chmarek, Mateusz Gubała, Dawid Kazek i Kajetan Kunka, a w pierwszych kilku kolejkach z powodu kontuzji nie pomoże nam lider ofensywy, czyli napastnik Robert Woźniak. Nikt nie pauzuje za kartki, na szczęście z chorobą uporał się już Daniel Kaletka, a z urazem – Tomasz Wroza. Do rozgrywek zostali też zgłoszeni juniorzy młodsi z 2004 i 2005 rocznika i możliwe, że już tej soboty doczekamy się jakiegoś debiutu.

GWIAZDA RYWALI
Dariusz Pawlusiński. 144 mecze i 26 goli w ekstraklasie (GKS Bełchatów, Cracovia) mówią same za siebie. Mimo że w listopadzie skończył 43 lata, nadal daje na skrzydle jakość, a o jego „młotku” w krótkiej stopie przekonaliśmy się boleśnie w sierpniowym meczu z Unią. W Turzy Śląskiej „Plastik” gra od 2016 roku – razem z synem, 23-letnim Dawidem.

ZNAJOME TWARZE
Sławomir Musiolik występował w Rozwoju wiosną 2019 roku. Był wtedy wypożyczony z GKS-u Katowice, na boiskach drugiej ligi rozegrał w naszych barwach 12 spotkań i zdobył 3 bramki. Zadebiutował jak… Arkadiusz Milik. W meczu z Siarką Tarnobrzeg, wygranym 6:0, wpisał się na listę strzelców 2-krotnie. 24-letni boczny pomocnik, imponujący szybkością, po rozstaniu z Rozwojem rozegrał rundę w Odrze Wodzisław, a od ponad roku występuje w Turzy Śląskiej. To jego drugi pobyt w tym klubie, wcześniejszy (2017/18) pozwolił mu na angaż w GieKSie. Na Sławka na pewno będziemy musieli uważać, w ostatnim zimowym sparingu – 4:3 z Szombierkami Bytom – zanotował hat tricka.

HISTORIA
Jesienią przegraliśmy w Turzy Śląskiej 2:3. Rywale objęli prowadzenie za sprawą weterana Dariusza Pawlusińskiego, my odpowiedzieliśmy po przerwie ładnym uderzeniem Bartosza Chwili zza pola karnego. W momencie, gdy wydawało się, że jesteśmy w stanie wygrać, z wolnego Oskara Cieślika zaskoczył Pawlusiński… Potem ukłuł nas jeszcze Maciej Gaszka, a kontaktowe trafienie zaliczyliśmy w doliczonym czasie gry po akcji Daniela Kaletki i główce Roberta Woźniaka. To był jedyny z ośmiu pierwszych meczów sezonu wygrany przez Unię. Patrząc jednak na to, jak zaprezentowała się tamtego upalnego sierpniowego popołudnia, byliśmy pewni, że musi ruszyć w górę tabeli. Nie pomyliliśmy się. Gdyby tabelę od 20 września, turzanie byliby na 1. miejscu (Rozwój – na 4.).

LICZBA MECZU
121
Po tylu dniach wracamy do walki o ligowe punkty. Tyle dzieli 14 listopada 2020 (1:0 z Unią Książenice) od 13 marca 2021. Nareszcie!

Rozwój Katowice – Unia Turza Śląska
18. kolejka II grupy IV ligi śląskiej
sobota, 13 marca, godz. 11:00, MOSiR „Kolejarz”, ul. Alfreda 1

Z sobotniego meczu postaramy się przeprowadzić na naszej stronie internetowej tekstową relację live.

foto: Tomasz Błaszczyk