Jak rozmawiać z dzieckiem po meczu? [AKADEMIA ŚWIADOMEGO RODZICA #3]


Prezentujemy trzeci odcinek cyklu, który na rozwoj.info.pl prowadzi trener Paweł Kwiatkowski, szkoleniowiec orlików, skrzatów oraz koordynator grup dziecięcych Akademii Piłkarskiej Rozwoju Katowice.

Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

Z poprzednich odcinków Akademii Świadomego Rodzica wiemy już, jak rozmawiać z dzieckiem przed meczem i jak pomóc mu się do tego przygotować. Wiemy, jak zachowywać się w trakcie meczu i treningu. Musimy teraz ustrzelić hat-tricka i dowiedzieć się, jak rozmawiać prawidłowo po meczu lub turnieju.

WYGRANA LUB REMIS
1. Pytajmy o odczucia, nie o wynik. Jeśli nie oglądaliście meczu, to na pewno to będzie pierwsze, co usłyszycie. Nie podkreślajmy, że wynik jest najważniejszy. Jeśli zapytamy o niego w późniejszym czasie, to będzie wiadomość dla zawodnika, że nie on jest dla nas najważniejszy.

2. Zapytajmy o odczucia zawodnika, o to, co mu się podobało w tym meczu, co wyszło mu dobrze, a co może poprawić. Być może ma wyznaczone przez siebie lub trenera cele do zrealizowania w trakcie meczu, więc o to też można zapytać.

3. Jeśli widzieliśmy mecz, to doceńmy wysiłek i zaangażowanie. W pierwszej kolejności powiedzmy, co się nam podobało. Jeśli najpierw zwrócimy uwagę, że coś można było zrobić lepiej, to będzie to dla dziecka kubeł zimnej wody. W końcu nikt nie chciałby usłyszeć po wykonaniu swojej pracy, że można było to zrobić lepiej, szybciej lub mniejszym nakładem sił, czyż nie?

4. Cieszmy się razem! Od razu cała rodzina będzie miała lepszy dzień, jeśli po meczu uda się nam przełożyć pozytywne emocje z meczu na cały dzień. A jeśli sami nie jesteśmy biegli w uzewnętrznianiu emocji, to pozwólmy dzieciom się cieszyć i nie uciszajmy ich. Pracowali cały tydzień, żeby sprawdzić się na boisku i są z siebie zadowoleni. Czego chcieć więcej?

Pamiętajmy, że nie trenujemy po to, żeby wygrywać. Trenujemy po to, żeby rozwijać zawodników możliwie jak najlepiej, a zwycięstwa ewentualne to efekt tej pracy, a nie skutek!

REMIS LUB PORAŻKA
Remis jest po raz drugi, ponieważ mecz meczowi nierówny. Raz odrobimy stratę z 0:3 na 3:3 i remis będzie smakować jak zwycięstwo, a innym razem to my prowadzimy 3:0, a mecz skończy się 3:3. Wtedy niektórzy zawodnicy będą traktować ten wynik jak porażkę. A więc co powiedzieć po takich spotkaniach, gdy nasi zawodnicy zdecydowanie nie są zadowoleni z siebie i drużyny?

1. Patrz punkt 1. w sytuacji wygranej.

2. Czasami zawodnicy będą bardzo dotknięci tym, co wydarzyło się na boisku. To normalna reakcja, przecież bardzo im zależało. Poczekajmy wtedy na to, aż sami będą chcieli z nami porozmawiać. Nie naciskajmy, nie prowadźmy monologu o meczu, nie wyrzucajmy winy. Najlepiej porozmawiajmy o czymś innym lub posłuchajmy muzyki, wracając do domu.

3. Bądźcie zawsze otwarci na rozmowę w późniejszym czasie i zapewnijcie, że dziecko może podejść do Was w każdej chwili i porozmawiać. Dzięki temu żaden zawodnik nie będzie musiał tłumić w sobie emocji i wyrzuci je z siebie, gdy uzna to za stosowne.

4. Nic z powyższych punktów się nie zdarzyło? Dajmy opaść emocjom. Następnego dnia zapytajmy o mecz, o zrealizowane cele, wnioski itd. Spokojny ton i pytania otwarte pomogą zawodnikom się otworzyć i porozmawiać na temat meczu. Wspólna analiza wydarzeń to część stawania się lepszym.

5. Negatywne emocje to nieodłączna część życia. Złość, strach, smutek. Zapewnijmy nasze pociechy, że to normalne i nie uciekniemy od tego w naszym życiu. Ale jeśli będziemy się starać, to te emocje będą jeszcze większe. Jesteś smutny po meczu? OK, masz do tego prawo. Postaram Cię rozweselić. Jesteś zły? OK, ochłoń w samotności. Boisz się powtórki? Jestem tutaj, by nakierować Cię na drogę, która pokona strach. To dopiero ideał rodzica!

Nie można tutaj nie przytoczyć materiału video nagranego przez Śląski Związek Piłki Nożnej. Którym rodzicem z filmu jesteście?

Stawiamy wszyscy na ROZWÓJ, a w rozwoju dzieci pomogą świadomi i opanowani rodzice!

PAWEŁ KWIATKOWSKI
Trener licencjonowany UEFA B
Szkoleniowiec orlików i skrzatów Akademii Piłkarskiej Rozwoju
Koordynator grup dziecięcych Akademii Piłkarskiej Rozwoju
tel. 601-236-637
p.kwiatkowski@rozwoj.info.pl

Poprzednie odcinki Akademii Świadomego Rodzica
#1 – Jak rozmawiać z dzieckiem przed meczem?
#2 – Jak wspierać w trakcie meczu, turnieju lub treningu?