Ostatni jesienny wyjazd. Odrabiamy ustrońskie zaległości


W świąteczną środę 11 listopada o 13:00 drużyna Rozwoju Katowice rozegra zaległy mecz 14. kolejki z Kuźnią Ustroń. Będzie to dla nas ostatni wyjazd w dobiegającej w tym tygodniu końca rundzie jesiennej II grupy IV ligi śląskiej.

Na ósmy i ostatni w rundzie jesiennej ligowy wyjazd ruszymy w dobrych humorach. W sobotę wreszcie było nam dane zdobyć upragnione 3 punkty w roli gości, a zwycięstwo 3:0 w Łękawicy było naszym czwartym z rzędu – po tych odniesionych w październiku w naszej fortecy na „Kolejarzu” z GKS-em II Tychy, LKS-em Czaniec i Iskrą Pszczyna. Świetna seria sprawiła, że Rozwój usadowił się w IV-ligowej tabeli na 5. miejscu, mając tyle samo punktów (24) i mecz rozegrany mniej od Drzewiarza Jasienica, a także raptem trzy „oczka” straty do zamykającej podium Spójni Landek. Strefę spadkową, której przed sezonem mocno się obawialiśmy, zostawiliśmy daleko w tyle, lecz nie zmienia to faktu, że wciąż nasz młody zespół musi cechować pokora i chłodna głowa.

We wczesne świąteczne popołudnie zagramy z Kuźnią Ustroń. Ten mecz pierwotnie miał odbyć się w 14. kolejce, 24 października, ale został przełożony wskutek zagrożenia epidemicznego, zasygnalizowanego przez rywali. Ustronianie w tabeli zajmują 8. miejsce z dorobkiem 20 punktów, na który składa się 6 zwycięstw, 2 remisy i 6 porażek. Bilans zespołu trenera Mateusza Żebrowskiego u siebie i na wyjeździe jest symetryczny: 3-1-3. Na swoim stadionie Kuźnia pokonała Iskrę Pszczyna, Jedność Przyszowice i Podbeskidzie II Bielsko-Biała, zremisowała z GKS-em Radziechowy-Wieprz, zaś uległa MRKS-owi Czechowice, Unii Książenice i – w ostatnią sobotę – Odrze Wodzisław Śląski. Spotkanie z wiceliderem zakończyło się wynikiem 2:4, choć ustronianie prowadzili już 2:0. Kluczowy okazał się gol na 2:3, bardzo, bardzo kontrowersyjny, co można zobaczyć na skrócie w Śląskie.TV – TUTAJ.

Dla drużyny z Ustronia to czwarty kolejny sezon w IV lidze. Ten poprzedni zakończyła na 10. pozycji, rok wcześniej uplasowała się na podium. Najlepszymi strzelcami w tej rundzie są Daniel Dobrowolski, Michał Pietraczyk i Mateusz Wigezzi, którzy zaliczyli po 4 trafienia. O jedno mniej ma na koncie Adrian Sikora, czyli jeden z piłkarzy z najbardziej bogatą przeszłością w naszej lidze. Po wielu sezonach gry w ekstraklasie, klubach zagranicznych i epizodzie w kadrze (2 mecze i 1 gol w 2003 roku), napastnik przed sześcioma laty wrócił na stare śmieci, pomógł wywalczyć awans do czwartej ligi i angażuje się w życie Kuźni po dziś dzień. Ma już 40 lat, co nie przeszkadza mu jeszcze w strzelaniu goli. A my… musimy uważać, bo tej jesieni we znaki dali nam się już inni IV-ligowi weterani: Mariusz Masternak (Spójnia Landek) i Dariusz Pawlusiński (Unia Turza Śląska), zdobywali w meczach z Rozwojem bramki, Łukasz Kopczyk (GKS II Tychy) miał asystę, a Tomasz Górkiewicz dyrygował defensywą rezerw Podbeskidzia, które jako jedyne wywiozły z „Kolejarza” punkt.

Sytuacja kadrowa w Rozwoju jest dobra, listę kontuzjowanych od września tworzą niezmienie Daniel Kaletka i Patryk Gembicki, wracający do zdrowia i będący już po odstawieniu kul. Trener Tomasz Wróbel ma względny komfort przy doborze składu, który powalczy o przedłużenie dobrej serii. Ostatnio cztery mecze z rzędu wygraliśmy wiosną 2018 – z Bełchatowem, Legionovią, Radomiakiem i ROW-em, zaś dłuższą passę zwycięstw do zera odnotowaliśmy jesienią 2013: z Rakowem Częstochowa, Ostrovią, Odrą Opole i Wartą Poznań. Jest zatem do czego równać.

Mecz Kuźnia – Rozwój będzie jednym z pięciu zaległych odrabianych w środę. Zagrają także: Unia Turza Śląska z Orłem Łękawica (11. kolejka), MRKS Czechowice z Odrą Wodzisław (12. kolejka), Jedność 32 Przyszowice z Unią Książenice (13. kolejka) oraz LKS Czaniec z LKS-em Bełk (14. kolejka). Nasza drużyna zakończy rundę już w najbliższą sobotę, starciem z otwierającymi tabelę Książenicami (8 punktów więcej od Rozwoju). Jesień w IV lidze będzie jednak jeszcze chwilę trwać, bo na kolejne listopadowe weekendy planowanych jest łącznie sześć zaległych spotkań.

Wieści z Ustronia postaramy się przekazywać tradycyjnie na rozwoj.info.pl w formie tekstowej relacji live.

Kuźnia Ustroń – Rozwój Katowice
zaległy mecz 14. kolejki II grupy IV ligi śląskiej
środa, 11 listopada, godz. 13:00, stadion w Ustroniu, ul. Sportowa 5

foto: Tomasz Błaszczyk