Reforma przyjęta – będzie jedna grupa IV ligi


Zarząd Śląskiego ZPN na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu delegatów przyjął uchwałę o reformie rozgrywek. Na mocy uchwały, już od sezonu 2024/25 rozgrywki w naszym województwie będą odbywały się w jednej grupie IV ligi, dwóch grupach nowej V ligi oraz sześciu grupach klas okręgowych.

ℹ Co to oznacza? Że najbliższy sezon 2023/24 będzie przejściowy. Pewne jest, że miejsce 1. zapewni udział w barażu o trzecią ligę – z racji reformy już ostatnim. Miejsca 2-9 na pewno zagwarantuje miejsce w nowej jednogrupowej czwartej lidze. Reszta zależeć będzie od tego, co zdarzy się w trzeciej lidze.

? Jeśli trzy z trzech miejsc spadkowych w trzeciej lidze zajmą kluby terytorialnie należące do województwa śląskiego, z IV ligi spadną też zespoły z 10. miejsca w obu grupach.

? Jeśli dwa z trzech miejsc spadkowych w trzeciej lidze zajmą kluby terytorialnie należące do województwa śląskiego, zespoły z 10. miejsca w obu grupach czwartej ligi rozegrają baraż o utrzymanie.

? Jeśli jedno z trzech miejsc spadkowych w trzeciej lidze zajmą kluby terytorialnie należące do województwa śląskiego, zespoły z 11. miejsca w obu grupach czwartej ligi spadną do nowej V ligi.

? Jeśli z trzeciej do śląskiej czwartej ligi nie spadnie nikt, zespoły z 11. miejsca w obu grupach IV ligi rozegrają baraż o utrzymanie.

? Patrząc na najnowszą historię, ktoś mógłby powiedzieć, że Rozwój nie ma się czego obawiać, skoro w 2021, 2022 i 2023 roku kończył IV-ligowe sezony odpowiednio na lokatach nr 8, 3 i 5, ale nie mamy wątpliwości, że czeka nas najtrudniejszy z dotychczasowych sezonów. Każdy z klubów będzie robił wszystko, by znaleźć się w nowej IV lidze – w pierwszym sezonie liczącej 20 zespołów, a docelowo zredukowanej do 18. Dodajmy, że precyzyjne zasady spadków i awansów Śląski ZPN uchwalić ma osobno na posiedzeniu zarządu – z tego, co nam wiadomo, w połowie lipca.

❌ Tenże zarząd Śląskiego ZPN przygotowując projekt reformy przedstawiony na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu delegatów odrzucił wcześniej na swoim posiedzeniu pomysł z „zygzakiem”, proponowany na roboczym spotkaniu z klubami w siedzibie związku m.in. przez naszego wiceprezesa Marcina Nowaka.

➡ „Zygzak” polegający na przemieszaniu na sezon przejściowy klubów z I i II grupy został odrzucony, a gdyby wszedł w życie, rywalami Rozwoju w rozgrywkach 2023/24 byliby Szczakowianka Jaworzno, Polonia Łaziska Górne, Podlesianka Katowice, Gwarek Ornontowice, LKS Czaniec, MKS Myszków, Orzeł Łękawica, Ruch Radzionków, ROW 1964 Rybnik, Szombierki Bytom, Spójnia Landek, Przemsza Siewierz, Znicz Kłobuck, Sparta Katowice i Tempo Puńców.

⚽ Nad tym nie ma jednak się co rozwodzić. Można za to podać skład grupy I, w której będziemy rywalizować o punkty IV-ligowe od połowy sierpnia. Terminaz ma być znany w najbliższych dniach.

Rywalami Rozwoju będą (kolejność alfabetyczna) ? Drama Zbrosławice, MKS Myszków, Orzeł Miedary, Piast II Gliwice, Podlesianka Katowice, Przemsza Siewierz, Ruch Radzionków, Sparta Katowice, Szczakowianka Jaworzno, Szombierki Bytom, Unia Dąbrowa Górnicza, Unia Rędziny, Victoria Częstochowa, Zagłębie II Sosnowiec, Znicz Kłobuck.

Uzupełnijmy jeszcze z kronikarskiego obowiązku, że dwie 16-zespołowe grupy nowej V ligi (północna – podokręgi Bytom, Zabrze, Katowice, Sosnowiec, Częstochowa, Lubliniec) oraz południowa (podokręgi Tychy, Bielsko-Biała, Żywiec, Skoczów, Racibórz, Rybnik) utworzą spadkowicze z IV ligi, oraz najpewniej zespoły z miejsc 1-3 sześciu grup „okręgówek” uzupełnione o zespoły z miejsc 4. w tabelach „okręgówek” o najlepszej średniej liczbie punktów.

? Ale okres przygotowawczy do sezonu 2023/24 drużyna Rozwoju Katowice rozpocznie już w ten wtorek z założeniem, by ta piątoligowa rzeczywistość nas nie dotyczyła