Transfer Szymona Jarka do Rakowa Częstochowa


Szymon Jarek na zasadzie transferu definitywnego odchodzi z Rozwoju Katowice do klubu mistrza Polski.

Jeszcze kilka dni temu nawet nie przypuszczałem, że opuszczę mój Rozwój, wszystko potoczyło się błyskawicznie – mówi Szymon Jarek. – Trener Bosowski często w szatni mówił, żebyśmy byli odważni, więc zdecydowałem się na kolejny krok, na nowe wyzwanie. Z jednej strony ciężko odchodzić, bo dla mnie Rozwój to więcej niż tylko klub – to cała masa wspaniałych wspomnień i wiele zdobytych doświadczeń. Chciałbym podziękować całej rodzinie Rozwoju – nie będę wymieniał, żeby nikogo nie pominąć – za każdy wyraz życzliwości. Z drugiej strony, transfer do Rakowa to dla mnie ogromna szansa, dlatego proszę – trzymajcie za mnie kciuki! Zrobię wszystko, żeby Rozwój był ze mnie dumny.

Szymon Jarek do naszego klubu trafił ponad 5,5 roku temu z AKS-u Mikołów, wedle nomenklatury PZPN po okresie trzech pełnych sezonów zyskując status wychowanka Akademii Piłkarskiej Rozwoju. W seniorskiej piłce prawoskrzydłowy z rocznika 2006 zadebiutował jeszcze w wieku 15 lat, w meczu z Kuźnią Ustroń na „Kolejarzu”, kończącym nasz pierwszy sezon po reaktywacji I drużyny. W 68. minucie zmienił wówczas Patryka Gembickiego.

Łącznie „Simao” rozegrał w IV lidze 40 spotkań, zdobył 2 bramki i zanotował 10 asyst, w tym przy golu Tomasza Wróbla z Unią Dąbrowa Górnicza, kończącym piłkarską karierę naszego wieloletniego szkoleniowca. Jarek grał też w Centralnej Lidze Juniorów U-15 i U-17, był powoływany do reprezentacji Polski. Podczas meczów w oczy rzucała się charakteryzująca go ponadprzeciętna szybkość i swoboda dryblingu, a także… zielona flaga z herbem Rozwoju, rozwieszana każdorazowo na trybunach przez tatę.

– Szymon to kolejny i z pewnością nie ostatni zawodnik, który w ostatnich latach wchodził w barwach Rozwoju do seniorskiej piłki i trafia do wyższej klasy rozgrywkowej. Raków zgłosił się z konkretną ofertą. Życzymy Szymonowi powodzenia i będziemy śledzić jego losy, tak jak innych naszych wychowanków – mówi Marcin Nowak, wiceprezes Rozwoju Katowice.

To kolejny wychowanek Rozwoju, który grał w naszych barwach w IV lidze i ruszył wyżej – tak jak Mateusz Chmarek, Kajetan Kunka, Michał Flak, Dawid Ciszewski, Olivier Lazar, Mateusz Jastrzembski (tego lata wrócił do nas z ŁKS-u) czy Szymon Zielonka, który w przerwie zimowej sezonu 2021/22 również przeniósł się do Rakowa Częstochowa i występuje tam do dziś w drużynie rezerw. Drugi zespół mistrzów Polski aktualnie zajmuje 7. miejsce w tabeli III grupy trzeciej ligi z dorobkiem 4 punktów po 3 kolejkach. Ponadto Raków legitymuje się kompletem zespołów w Centralnych Ligach Juniorów (U-19, U-17, U-15).

– Bardzo się cieszę, że udało nam się pozyskać takiego zawodnika jak Szymon. Od dłuższego czasu monitorowaliśmy jego sportowy rozwój i postępy jakie robił w krótkim czasie. Wierzę, że w Rakowie jego talent jeszcze bardziej się rozwinie i w niedługim czasie będziemy mogli się cieszyć z jego gry na poziomie centralnym – mówi Dariusz Grzegrzółka, dyrektor Akademii Rakowa.

Simao, dzięki za wszystko! Powodzenia w Częstochowie!