Jest terminarz IV ligi. Rozwój w grupie I, Szczakowianka na początek!


Poznaliśmy szczegóły sezonu 2021/22 IV ligi śląskiej, w której uczestniczyć będzie Rozwój Katowice.

W inauguracyjnej kolejce, planowanej na 14 sierpnia, naszą drużynę czeka wyjazdowa konfrontacja ze Szczakowianką Jaworzno. Po zakończonym na 8. miejscu poprzednim sezonie zostaliśmy przeniesieni z „południowej” II grupy do „północnej” I grupy, dużo bliższej nam terytorialnie.

– To przeniesienie odbyło się bez naszego udziału. Akceptujemy wszystkie decyzje Śląskiego ZPN. Naturalne, że jeśli rozgrywki są dzielone terytorialnie, to po każdym sezonie w wyniku spadków i awansów mogą nastąpić przetasowania. Poznaliśmy grupę drugą, a teraz zagramy w pierwszej. Na pytanie, czy będzie łatwiej, czy trudniej, odpowiedzi będziemy mogli udzielić po sezonie – mówi Marcin Nowak, wiceprezes Rozwoju Katowice.

Naszymi rywalami prócz Szczakowianki będą Gwarek Ornontowice, MKS Myszków, Polonia Łaziska Górne, Przemsza Siewierz, Raków II Częstochowa, Ruch Radzionków, Szombierki Bytom, Śląsk Świętochłowice, Unia Dąbrowa Górnicza, Unia Kosztowy, Warta Zawiercie, Znicz Kłobuck, a także beniaminkowie Unia Rędziny i Podlesianka Katowice.

Na spotkanie z sąsiadami z Podlesia czekamy szczególnie – w sezonie 2015/16 derby Katowic, z GieKSą, odbywały się w pierwszej lidze, a dziś najwyższym szczeblem, na którym to możliwe, jest IV liga śląska i konfrontacje Rozwoju z Podlesianką. Długo nie przyjdzie nam czekać – bo raptem do pierwszego meczu u siebie, kolejki nr 2, planowanej na 21 sierpnia!

Fajnie, że czekają nas derby z Podlesianką. Większość jej kadry stanowią byli piłkarze albo wręcz wychowankowie Rozwoju. Gra tam zresztą jedyny zawodnik z mojego rocznika 1985, którego do dziś można spotkać na ligowych boiskach, czyli Krzysiu Renner. Wspomnieć można o Marcinie Rosińskim, Bartku Nowotniku czy Dawidzie Brehmerze, który jest ikoną Podlesianki, ale pamiętam, jak wiele lat temu byliśmy na wspólnym obozie roczników 1983 i 1985 w Czechach. To będą ciekawe mecze, małe święto piłkarskie w Katowicach, sympatycznie będzie się zmierzyć – przyznaje wiceprezes Nowak.

W rundzie jesiennej czekają nas wyjazdy do Częstochowy, Radzionkowa, Świętochłowic, Myszkowa, Ornontowic, Siewierza i Kłobucka, a także domowe spotkania z Unią Dąbrowa Górnicza, Unią Rędziny, Polonią Łaziska Górne, Szombierkami Bytom, Unią Kosztowy i Wartą Zawiercie, z którą zakończymy rundę. Start planowany jest na 14 sierpnia, ostatnia tegoroczna kolejka – na 13 listopada. W tym czasie będzie tylko jedna „grana środa” – w 3. kolejce, 25 sierpnia, na którą przypadł nam daleki z punktu widzenia IV-ligowej mapy wyjazd do Częstochowy na mecz z rezerwami Rakowa, czyli przegranym ostatniego barażu o awans z Odrą Wodzisław Śląski.

Początek rundy wiosennej planowany jest na 12 marca. Wiosna trwać będzie do 11 czerwca, zaś baraże o awans i utrzymanie planowane są na 18 i 22 czerwca.

W nowym sezonie IV liga śląska wraca do 32-zespołowego składu. Spadną po dwie najsłabsze drużyny z obu grup (miejsca 15-16), zaś zespoły z miejsc 14. rozegrają baraż o utrzymanie – o ile nikt przynależny do naszego okręgu nie spadnie z III grupy trzeciej ligi. W tym roku stało się to niestety udziałem ROW-u 1964 Rybnik (wylądował w grupie II), dlatego barażu o utrzymanie między Sarmacją Będzin a Jednością 32 Przyszowice nie było i obie te ekipy spadły do klasy okręgowej.

TERMINARZ MECZÓW ROZWOJU – IV ŚLĄSKA, GRUPA I, JESIEŃ 2021
1. kolejka (14 sierpnia): Szczakowianka Jaworzno – Rozwój
2. kolejka (21 sierpnia): Rozwój – Podlesianka Katowice
3. kolejka (25 sierpnia – środa): Raków II Częstochowa – Rozwój
4. kolejka (28 sierpnia): Rozwój – Unia Dąbrowa Górnicza

5. kolejka (4 września)
: Ruch Radzionków – Rozwój
6. kolejka (11 września): Rozwój – Unia Rędziny
7. kolejka (18 września): Śląsk Świętochłowice – Rozwój
8. kolejka (25 września): Rozwój – Polonia Łaziska Górne

9. kolejka (2 października)
: MKS Myszków – Rozwój
10. kolejka (9 października): Rozwój – Szombierki Bytom
11. kolejka (16 października): Gwarek Ornontowice – Rozwój
12. kolejka (23 października): Przemsza Siewierz – Rozwój 
13. kolejka (30 października): Rozwój – Unia Kosztowy

14. kolejka (6 listopada): Znicz Kłobuck – Rozwój
15. kolejka (13 listopada): Rozwój – Warta Zawiercie