Program obchodów 16 grudnia. Wspominamy Dziewięciu z Wujka i piłkarza Rozwoju


Rozwój Katowice aktywnie uczestniczyć będzie w obchodach 16 grudnia, organizowanych przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Odwiedzimy grób poległego w pacyfikacji piłkarza.

Jedną z ofiar pacyfikacji kopalni Wujek był Zbigniew Wilk (na zdjęciu – drugi z lewej w dolnym rzędzie), boczny obrońca występujący w barwach Rozwoju w latach 70. Urodził się 22 lipca 1951 r. w Dzierżoniówce koło Stalowej Woli. Miał dwie siostry i brata. Mając 14 lat przyjechał na Śląsk, gdzie w 1971 r. ukończył górniczą szkołę średnią jako technik górnik o specjalności techniczna eksploatacja złóż. Zatrudniony w kopalni Śląsk przepracował tam dwa lata, by następnie (w lutym 1974) zostać górnikiem oddziału G5 kopalni Wujek. Bezpartyjny, członek NSZZ „Solidarność”.

Ślązacy uważali go za swojaka: uczciwy, pracowity, solidarny. Namawiany przez żonę do rezygnacji ze strajku, do opuszczenia kopalni – odpowiedział, że nie mógłby wtedy spojrzeć kolegom w oczy: „zobacz cała Polska walczy, a ja mam stchórzyć?„. Żona Elżbieta pracowała w szpitalu górniczym w Ochojcu, więc miała stały kontakt telefoniczny z mężem. Ostatni raz w słuchawce jego głos usłyszała 15 grudnia. Podczas pacyfikacji został śmiertelnie postrzelony z broni maszynowej, jedna kula trafiła w plecy, dwie od tyłu w okolicę lędźwiową.

Pozostawił żonę Elżbietę oraz pięcioletnią córkę Magdę i trzyletniego syna Marcin. Pochowany na jednym z katowickich cmentarzy 21 grudnia 1981 r. – Zbyszek był człowiekiem z charakterem, niesamowicie twardym i nieustępliwym. Poza tym był bardzo sympatyczny i koleżeński. Łączył na co dzień pracę w kopalni z grą w klubie – wspomina kolegę z boiska Paweł Wawoczny, wiceprezes naszego klubu.

W najbliższą niedzielę – na którą przypada 37. rocznica pacyfikacji Kopalni Wujek – około godz. 9:15 przedstawiciele Akademii Piłkarskiej Rozwoju wraz z trenerem Kamilem Pągowskim odwiedzą grób Zbigniewa Wilka, pochowanego na cmentarzu w Piotrowicach. Stamtąd nasi juniorzy udadzą się na Bieg Dziewięciu Górników i wezmą udział w uroczystościach. Jak co roku, swoją reprezentację będzie oczywiście miała również nasza pierwsza, drugoligowa drużyna.

PROGRAM OBCHODÓW 16 GRUDNIA

Bieg Dziewięciu Górników

10:45 – zbiórka uczestników Biegu u zbiegu ulic Mikołowskiej i Wincentego Pola w Katowicach
11:00 – finał Biegu (grupa ok. 600 osób biegnie ulicą W. Pola pod Pomnik-Krzyż Górników Poległych 16 grudnia 1981 roku – około 600 m).
11:15 – uroczystości pod Pomnikiem-Krzyżem Górników Poległych 16 grudnia 1981 roku (Plac NSZZ Solidarność)

Główne uroczystości

14:00 – Msza Święta w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. przy ul. Pięknej
15:00 – rozdanie zniczy pod kościołem dla uczestników uroczystości
15:15 – przemarsz pod Pomnik-Krzyż Górników Poległych 16 grudnia 1981 roku
15:45 – uroczystości pod Pomnikiem-Krzyżem

źródło: własne/www.muzeum-wujek.pl, ipn.gov.pl