Przy Cichej o ćwierćfinał!


We wtorek 22 sierpnia Rozwój zagra na wyjeździe z Ruchem II Chorzów w 1/8 finału Pucharu Polski Podokręgu Katowice. Początek o 18:00.

Skoro jesteśmy klubem z Katowic, ze Ślązakami w składzie, to perspektywa gry przy Cichej 6 – nieistotne, czy w lidze, czy Pucharze Polski, czy sparingu, czy z pierwszym zespołem, czy rezerwami – chyba zawsze w jakimś stopniu rozszerza źrenice. W miejscu, w którym Ruch zdobył 12 mistrzowskich tytułów, przyjdzie zagrać we wtorkowy wieczór Rozwojowi Katowice z rezerwami „Niebieskich” w ramach 1/8 finału Pucharu Polski Podokręgu Katowice.

Będzie to nasza pierwsza wizyta na głównej płycie stadionu Ruchu, który wkrótce ma zostać zmodernizowany, od sezonu 2018/19. Wtedy to dwukrotnie (raz w roli gospodarza) podejmowaliśmy tam „Niebieskich” w ramach rozgrywek drugiej ligi. W pierwszym meczu przegraliśmy 0:3, w rewanżu padł remis 1:1, a bramkę dla naszego zespołu zdobył z rzutu wolnego Rafał Kuliński.

Dziś Ruch gra w ekstraklasie, my – w IV lidze i jesteśmy w trakcie meczowego maratonu. Będzie to czwarte spotkanie o stawkę na przestrzeni 11 dni – 11 sierpnia graliśmy z Victorią Częstochowa, 15 sierpnia ze Zniczem Kłobuck, a 19 sierpnia, w ostatnią sobotę, z Zagłębiem II Sosnowiec. Dość przeciętny start – 3 punkty w 3 kolejkach – w połączeniu z dotkliwą porażką 0:5 na Stadionie Ludowym powoduje, że priorytety są jasno nakreślone i są nimi zmagania w IV lidze śląskiej. Dlatego też przesądzone jest, że trener Rafał Bosowski mając w perspektywie sobotni mecz przy Asnyka z beniaminkiem z Miedar zarotuje składem, szansę w Pucharze Polski otrzyma zapewne większa grupa juniorów, ale sama lokalizacja wtorkowego spotkania obliguje do jak najbardziej godnego reprezentowania barw naszego Rozwoju.

O ile w 1/16 finału PP mieliśmy wolny los, o tyle chorzowianie awans do kolejnej rundy musieli sobie wywalczyć, wygrywając w małych derbach miasta z A-klasowym AP Wyzwoleniem 4:1. Nasz przeciwnik to wicemistrz poprzedniego sezonu katowicko-sosnowieckiej klasy okręgowej. Podopieczni trenera Ireneusza Psykały walkę o awans do IV ligi ze Spartą Katowice przegrali dopiero w przedostatniej kolejce. Rundę jesienną „okręgówki” rozpoczęli od porażek 2:3 z Uranią Kochłowice i 1:3 z Unią Kosztowy, a pierwsze punkty zdobyli w miniony weekend, pokonując Sarmację Będzin 4:2. W kadrze rezerw „Niebieskich” znajdują się dwaj piłkarze doskonale znani z gry na wyższych szczeblach, którzy tego lata otrzymali zielone światło na zmianę pracodawcy, czyli lewoskrzydłowy Łukasz Moneta i napastnik Artur Pląskowski, strzelający nam w przeszłości gole w barwach Rakowa Częstochowa.

W razie ewentualnego awansu do ćwierćfinału podokręgowego Pucharu Polski, przeciwnikiem Rozwoju będzie zwycięzca pary tworzonej przez innych przedstawicieli „okręgówki”: GKS II Katowice – Śląsk Świętochłowice. W półfinale lista potencjalnych rywali dla drużyn z naszej części drabinki to Sparta Katowice/Podlesianka Katowice/Pogoń Imielin/Unia Kosztowy.

Terminy kolejnych rund podokręgowego Pucharu Polski to 5 września, 19 września oraz finał 3 października.

W poprzednich trzech edycjach podokręgowego Pucharu Polski furory nie zrobiliśmy. W 2020 roku przebrnęliśmy przez jedną rundę (4:0 z Siemianowiczanką), odpadając w ćwierćfinale (0:1 z Górnikiem 09 Mysłowice). Potem nie przebrnęliśmy już ani jednej. W 2021 roku przegraliśmy derby z Podlesianką 0:1, z kolei w poprzednim sezonie po rzutach karnych (na boisku było 1:1) wyeliminowała nas Unia Kosztowy.

Zwycięzca Pucharu Polski Podokręgu Katowice awansuje na szczebel wojewódzki, mierząc się z triumfatorami z 11 pozostałych Podokręgów.

Ruch II Chorzów – Rozwój Katowice
1/8 finału Pucharu Polski – Podokręg Katowice
wtorek, 22 sierpnia, godz. 18:00, Chorzów, ul. Cicha 6

foto: TB