Rozwój Katowice – Szczakowianka Jaworzno [ZAPOWIEDŹ]


W sobotę po ponad 100 dniach zimowej przerwy wznowimy rywalizację w IV lidze śląskiej. Na inaugurację wiosny podejmiemy w naszej twierdzy na „Kolejarzu” sąsiadującą w tabeli Szczakowiankę.

POŁOŻENIE W TABELI
Rozwój zimę spędził na pozycjach 4-6., w zależności od interpretacji regulaminu, gromadząc w 15 meczach 28 punktów: tyle, ile sąsiedzi z Podlesia oraz Warta Zawiercie, z którą przegraliśmy w ostatniej listopadowej kolejce, przegrywając zarazem szansę na przezimowanie na podium. Do plasującego się na jego najniższym stopniu MKS-u Myszków tracimy 2 punkty. Lider i wicelider – Raków II Częstochowa (42) i Ruch Radzionków (37) – są poza zasięgiem. Szczakowianka plasuje się tuż pod nami, bo na 7. pozycji z 26-punktowym dorobkiem, dlatego w razie zwycięstwa przeskoczy w sobotę nasz zespół.

SYTUACJA ROZWOJU
Mamy nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja z ubiegłego sezonu – wtedy przez całą jesień pozostawaliśmy niepokonani na „Kolejarzu”, notując tam tylko 1 remis, a już w pierwszej wiosennej kolejce naszą twierdzę zdobyła Unia Turza Śląska. Teraz też jej bronimy, będąc zespołem, który w roli gospodarza stracił raptem 2 punkty – za derbowy remis z Podlesianką (jedyny remis w sezonie!). Potem pokonaliśmy przy ul. Alfreda kolejnych sześciu rywali, tracąc przy tym bardzo niewiele bramek, bo łącznie rywale wbili ich na naszym boisku tylko 3. Jesteśmy po solidnym okresie przygotowawczym, okraszonym 7-dniowym zgrupowaniem w Busku-Zdroju, a to w realiach czwartoligowych absolutnie nie jest norma, lecz atut, z którego należy korzystać. W ośmiu sparingach zanotowaliśmy 4 zwycięstwa i 3 remisy, a przegraliśmy tylko ten ostatni – z rezerwami Odry Opole, wzmocnionymi zawodnikami z kadry pierwszoligowej (2:3).

SYTUACJA SZCZAKOWIANKI
W odróżnieniu od nas, Szczakowianka zanotowała w sparingach komplet ośmiu zwycięstw, w próbie generalnej rozbijając trzecioligową Odrę Wodzisław 4:0, co samo w sobie nakazuje nam podejść do sobotniego spotkania z należytym szacunkiem. Jaworznianie mają na koncie 2 z rzędu zwycięstwa, poprzednią rundę zakończyli wygraną w Ornontowicach – jedną z trzech wyjazdowych, jakie odnieśli. Byli w stanie m.in. zremisować w Radzionkowie, rozbić 6:2 Śląsk Świętochłowice czy pokonać 1:0 Unię Kosztowy. Zimą w obozie naszego sobotniego rywala nie doszło większych przetasowań kadrowych.

GWIAZDA RYWALI
Kilkanaście występów na boiskach ekstraklasy ma za sobą Paweł Cygnar, grający trener Szczakowianki. Pomocnik zbliżający się do 36. urodzin w sezonie 2007/08 bronił barw Zagłębia Sosnowiec. Był też zawodnikiem m.in. Resovii czy Termaliki Bruk-Bet Nieciecza. Dał nam się we znaki dobrą zmianą w sierpniowym meczu w Jaworznie. W tej rubryce śmiało możemy też wspomnieć o Michale Chrabąszczu, najlepszym strzelcu naszej ligi – 12 goli – tworzącym z Jakubem Sewerinem (11 goli) taki duet, jakim w tych rozgrywkach nie może pochwalić się nikt inny. 35-letni Chrabąszcz, środkowy pomocnik, występował w wielu klubach znanych ze szczebla centralnego – GKS-ie Jastrzębie, Odrze Wodzisław, Resovii, Zniczu Pruszków, Siarce Tarmonbrzeg, Radomiaku czy Polonii Bytom. Do Szczakowianki trafił latem z Tęczy Błędów.

HISTORIA BEZPOŚREDNICH STARĆ
15 sierpnia przegraliśmy w Jaworznie 0:2 po bezbarwnym meczu rozstrzygniętym w drugiej połowie za sprawą dubletu Jakuba Sewerina. Druga bramka padła w doliczonym czasie, gdy byliśmy bardzo odkryci. Okazji tamtego upalnego popołudnia na stadionie Victorii mieliśmy jak na lekarstwo, mimo przewagi optycznej w operowaniu piłką. Wcześniej, bo w marcu 2021, Szczakowianka pokonała nas 3:1 w sparingu. Ostatnie zwycięstwo z nią na ligowym gruncie odnieśliśmy w czerwcu 2012, będąc już pewni awansu na szczebel centralny. Przy Zgody skończyło się 3:1 po golach Konrada Nowaka, Damiana Gackiego i Przemysława Gałeckiego.

ZNANE NAM TWARZE
Marcin Smarzyński, napastnik Szczakowianki, występował w Rozwoju jesienią 2008 (w III lidze śląsko-opolskiej). Do naszego klubu trafił jako młodzieżowiec z Zagłębia Sosnowiec, w którego barwach zdołał zadebiutować nawet w ekstraklasie. W Rozwoju zagrał w 9 meczach. Potem, po rocznej przerwie, odnalazł się w Orle Balin. Dziś ma 33 lata, w Szczakowiance jest już 3. sezon. Jesienią na IV-ligowych boiskach zdobył 2 bramki. A skoro o znanych nam twarzach mowa – wspomnieć można, że syn Janusza Kręcichwosta, prezesa klubu z Jaworzna, jest zawodnikiem Akademii Piłkarskiej Rozwoju.

RAPORT KADROWY
Trwa okres rekonwalescencji Roberta Woźniaka po sierpniowym zerwaniu więzadeł krzyżowych. Uraz barku – „pamiątka” po obozie w Busku – eliminuje z gry Tomasza Wrozę. Nikt nie pauzuje za kartki, ale zagrożony – z trzema żółtkami na koncie – jest Dawid Ciszewski. W porównaniu z rundą jesienną, z Rozwojem pożegnali się: Szymon Zielonka (Raków II Częstochowa), Karol Adamiec (Zagłębie Sosnowiec), Oskar Cieślik (Victoria Jaworzno), Krzysztof Czenczek (MKS Myszków), Kacper Filipiak (GKS Katowice) i Dawid Parysz (GKS Tychy). Przed szansą debiutu w IV lidze stanie obrońca Jakub Myśliwczyk, który przepracował zimę w zdrowiu, a to ono w 2021 roku wyłączyło go z gry.

GŁOS Z OBOZU RYWALI
Dawid Gargasz (bramkarz Szczakowianki):
– Z pewnością czeka nas ciekawy mecz. Jesteśmy doświadczoną drużyną, zatem będzie to doświadczenie kontra młodość. Patrzymy tylko i wyłącznie na siebie. Znamy swoją wartość i wiemy, jaki mamy potencjał. Dobrze przepracowaliśmy okres przygotowawczy. Przed nikim się nie położymy. Pół roku temu dołączyło do nas kilka nowych twarzy, ten czas – wraz z zimową przerwą – pozwolił nam zgrać się, dotrzeć. Stworzył się fajny kolektyw. Nasz cel jest taki, by w każdym spotkaniu grać o pełną pulę i znaleźć się jak najwyżej w tabeli.

GŁOS Z NASZEJ SZATNI
Daniel Kaletka (obrońca Rozwoju):
Nastawienie przed inauguracją wiosny jest bardzo dobre. Wszyscy pozytywnie się nakręcamy. Celujemy w to, by wejść w tę rundę bardzo dobrze. W szatni nie ma wielkiej presji, ciśnienia. Nie musimy, ale bardzo, bardzo chcemy walczyć o kolejne wygrane, promować klub, drużynę, siebie samych. Mecz w Jaworznie nam nie wyszedł, trener nam o tym przypomina, wraz z chłopakami chcemy się za tamten słabszy występ odgryźć.

LICZBA MECZU
118 DNI trwała zimowa przerwa – tyle dzieli mecz 15. kolejki w Zawierciu (14 listopada) od 16. kolejki i inaugurację wiosny na „Kolejarzu” ze Szczakowianką (12 marca).

Rozwój Katowice – Szczakowianka Jaworzno
16. kolejka I grupy IV ligi śląskiej
sobota, 12 marca, godz. 11:00, MOSiR „Kolejarz”, ul. Alfreda 1

foto: Dawid Drzeniek/slaskisport.tv