Rozwój wiceliderem Pro Junior System. „Szkoda byłoby to zaprzepaścić”


rozwoj staloowka mlodziez mk news

Nasza drużyna w klasyfikacji drugoligowców najchętniej stawiających na młodzieżowców i wychowanków zajmuje po 16 kolejkach drugie miejsce, oglądając jedynie plecy ubiegłorocznego triumfatora – Siarki Tarnobrzeg.

Ideą Pro Junior System jest nagradzanie przez PZPN klubów z trzech najwyższych klas rozgrywkowych, które w największym wymiarze czasowym korzystają z młodzieżowców i wychowanków. Ubiegły sezon – debiutancki dla PJS – Rozwój zakończył w tej klasyfikacji na 8. miejscu spośród drugoligowców, gromadząc nieco ponad 8 tysięcy punktów. Teraz z kolei – choć nie mamy jeszcze nawet za sobą półmetka zmagań – możemy pochwalić się ponad 5-tysięcznym dorobkiem.

W Rozwoju punktuje na razie sześciu zawodników: Kacper Tabiś, Piotr Barwiński, Bartosz Marchewka, Daniel Kamiński i Paweł Szołtys. By punkty za danego zawodnika liczyły się do tabeli PJS, musi rozegrać co najmniej 270 minut i zaliczyć co najmniej pięć ligowych występów. Tego dorobku nie osiągnęło jeszcze czterech graczy naszej drużyny: Bartosz Golik, Olivier Lazar, Sebastian Olszewski i Daniel Kaletka, ale sezon jest przecież długi.

pjs list zaw screenn

– Sytuacja kadrowa jest, jaka jest. Kontuzje, kartki… W naszej sytuacji strata każdego seniora to duże osłabienie, ale za nich wchodzą młodzi chłopcy ze swoją ambicją i wolą walki. Trzeba ich wpuszczać, bo to przyszłość Rozwoju. Z tego, co pamiętam – a jestem w klubie długo – jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby tylu młodych chłopaków grało w pierwszym zespole. Wiedziałem, że kiedyś musi to nastąpić. Nastąpiło teraz i z tego bardzo się cieszymy – powiedział trener Marek Koniarek.

Pamiętać trzeba jednak, że PZPN nagradza w Pro Junior System tylko te kluby, które zdołają co najmniej utrzymać się w danej klasie rozgrywkowej. Drużyna ze Zgody dziś plasuje się w strefie spadkowej tabeli…

– Obyśmy zrobili jeszcze w trzech ostatnich tegorocznych meczach kilka punktów i koniecznie wzmocnili drużynę zimą. Jesteśmy wysoko w Pro Junior System i bardzo szkoda byłoby to zaprzepaścić – dodał szkoleniowiec Rozwoju.

pjs klasyfikacja

PZPN na nagrody w Pro Junior System w kontekście sezonu 2017/18 przeznaczył 13 milionów złotych. 4 miliony przypadły drugiej lidze. Premiowanych nagrodami finansowymi będzie aż 7 miejsc (1,1 mln, 0,8 mln, 0,7 mln, 0,5 mln, 0,4 mln, 0,3 mln i 0,2 mln).

W poprzednim sezonie pula nagród wyniosła mniej, bo 2,5 mln zł. Gratyfikacje uzyskało pięć klubów: Siarka Tarnobrzeg, Stal Stalowa Wola (625 tys. zł), Warta Poznań (500 tys. zł), GKS Bełchatów (375 tys. zł) i ROW 1964 Rybnik (250 tys. zł). Rozwój zajął 8. miejsce.

Podstrona o PJS na portalu Łączy Nas Piłka – TUTAJ.

foto
: Marta Kołodziejczyk