Rozwój wygrał Pro Junior System!


golik barwinski znicz tb news

Nasz klub zajął pierwsze miejsce w drugoligowej klasyfikacji promującej stawianie na młodzieżowców i wychowanków, wprowadzonej przed dwoma laty przez Polski Związek Piłki Nożnej.

Można już ogłosić to oficjalnie. Rozwój Katowice wygrał Pro Junior System! Rywalizacja z Siarką Tarnobrzeg była zacięta i trwała do samego końca drugoligowego sezonu. Ostatecznie, klub z Podkarpacia zgromadził 16613 punktów, podczas gdy my – 17046. To najlepszy wynik, odkąd latem 2016 roku PZPN wprowadził tę klasyfikację. Tak dużego dorobku nie zgromadził nikt ani w drugiej, ani w pierwszej lidze, a tym bardziej – w ekstraklasie.

pjs tabela

W barwach Rozwoju zagrało w minionym sezonie aż 15 młodzieżowców. Zapunktowało 10 z nich – pamiętać trzeba, że do tego, aby młodzieżowiec mógł być liczony w PJS, musi rozegrać co najmniej 5 meczów i spędzić na boisku co najmniej 270 minut. Podwójnie punktowane są występy wychowanków i to w tym elemencie zdecydowanie górowaliśmy nad Siarką. Oddać trzeba, że w drużynie Włodzimierza Gąsiora zagrało aż 18 młodzieżowców.

pjs zawodnicy

Przypomnijmy, że sezon 2016/17 – debiutancki dla PJS – Rozwój zakończył w tej klasyfikacji na 8. miejscu spośród drugoligowców, gromadząc niewiele ponad 8 tysięcy punktów. Pamiętać trzeba, że PZPN nagradza w Pro Junior System tylko te kluby, które zdołają co najmniej utrzymać się w danej klasie rozgrywkowej.

PZPN na nagrody w Pro Junior System w kontekście sezonu 2017/18 przeznaczył 13 milionów złotych. 4 miliony przypadły drugiej lidze. Nagrodami finansowymi objęto aż 7 miejsc (1,1 mln, 0,8 mln, 0,7 mln, 0,5 mln, 0,4 mln, 0,3 mln i 0,2 mln). W poprzednim sezonie pula nagród wyniosła mniej, bo 2,5 mln zł. Gratyfikacje uzyskało pięć klubów: Siarka Tarnobrzeg, Stal Stalowa Wola (625 tys. zł), Warta Poznań (500 tys. zł), GKS Bełchatów (375 tys. zł) i ROW 1964 Rybnik (250 tys. zł).

Po tym sezonie w PJS dojdzie do zmian, ale nie obejmą one drugiej ligi. Klasyfikacja przestanie być prowadzona w ekstraklasie (gdzie – swoją drogą – nie ma wymogu gry młodzieżowcem, podczas gdy w pierwszej lidze ma być co najmniej jeden, a w drugiej – co najmniej dwóch), a wprowadzi się ją w czterech grupach trzeciej ligi.

Więcej – TUTAJ.

foto: Tomasz Błaszczyk