Świąteczna sobota z Jednością. Gramy o drugie domowe zwycięstwo!


W 4. kolejce sezonu II grupy IV ligi śląskiej rywalem Rozwoju Katowice będzie Jedność 32 Przyszowice. Mecz rozpocznie się w sobotę o godz. 11:00 na boisku MOSiR „Kolejarz” przy ul. Alfreda.

Dwa tygodnie temu nasza młoda, zbudowana wyłącznie w oparciu o wychowanków drużyna w domowej premierze rozgromiła 5:0 GKS Radziechowy-Wieprz. – Padła teza, że u siebie musimy łapać punkty, a na wyjazdach doświadczenie – mówi trener Rozwoju Tomasz Wróbel i mamy nadzieję, że w kolejnym spotkaniu w roli gospodarza te słowa się sprawdzą.

Jako że oba dotychczasowe wyjazdy kończyły się na tarczy (1:3 w Wodzisławiu, 2:3 w Turzy Śląskiej), po trzech kolejkach katowiczanie mają na koncie 3 punkty. W tabeli wygląda to różnie – w zależności od tego, kto ją liczy. W katowickim „Sporcie” plasujemy się na 10. miejscu, jako drużyna z najlepszym bilansem bramkowym spośród wszystkich mających 3 „oczka” (8:6), ale już na 90minut.pl czy portalu „Łączy Nas Piłka” Rozwój sklasyfikowany jest dopiero na 13. pozycji (jako że przegraliśmy z Odrą Centrum Wodzisław, która również ma 3 pkt) – lokatę niżej niż Jedność 32 Przyszowice, która ma bilans bramkowy nieco gorszy, bo 3:7.

Do sobotniego meczu Rozwój przystąpi wzmocniony Olivierem Lazarem. 19-latek wrócił na stare śmieci po roku spędzonym na wypożyczeniach w drużynach z trzeciej ligi – Ruchu Chorzów i Miedzi II Legnica. „Olo” wzmocni rywalizację w coraz liczniejszej kadrze zespołu, co jest istotne, bo sezon nabiera tempa i każdy prędzej czy później będzie musiał borykać się z absencjami. Zwłaszcza jeśli gra się z takim sercem i tak bardzo nie odstawia nogi, jak czynią to młodzi gracze naszej drużyny. Za tę determinację i ofiarność słono zapłacił Krzysztof Czenczek, który przed tygodniem w Turzy Śląskiej doznał urazu obojczyka, oznaczającego 3-4 tygodnie pauzy. „Czenczol”, trzymaj się i wracaj jak najszybciej! Z Jednością nie zagra też Dawid Kazek z powodu problemów z pachwiną i kontuzjowany od dłuższego czasu Mateusz Gubała.

Jako się rzekło, nasi sobotni rywale również zgromadzili 3 punkty za 1 zwycięstwo i 2 porażki. Na inaugurację sezonu pokonali Spójnię Landek 1:0 po golu Rafała Hajoka z 78. minuty. Hajok to jeden z 17 zawodników naszej grupy IV ligi, który wpisał się na listę strzelców więcej niż raz. Dokonał tego 2-krotnie (w Rozwoju 3 bramki po hat tricku z Radziechowami ma kapitan Patryk Gembicki). Jedność w każdym z dotychczasowych trzech meczów trafiała do siatki raz. Potem uległa 1:4 rezerwom Podbeskidzia Bielsko-Biała, ratując honor już przy stanie 4:0, zaś przed tygodniem musiała uznać wyższość Drzewiarza Jasienica (tradycja; w tym sezonie „zbieramy” rywali po Drzewiarzu). Skończyło się 1:3, podopieczni trenera Mateusza Labuska w I połowie wyrównali, ale w drugiej goście dorzucili dwie bramki i przechylili szalę na swoją korzyść.

Nadmieńmy, że w środę przyszowiczanie grali w Pucharze Polski na szczeblu gliwickiego podokręgu. Zostali rozgromieni przez rezerwy Piasta Gliwice aż 9:0. I runda odbywała się też w podokręgu katowickim, ale Rozwój nie grał, jako że obok ośmiu innych drużyn (m.in. Ruchu Chorzów) uzyskał w tej fazie wolny los.

Podobnie jak przed tygodniem Unia Turza Śląska, tak i Jedność 32 Przyszowice ma status beniaminka. W poprzednim sezonie klub z powiatu gliwickiego wygrał bytomsko-zabrzańską klasę okręgową, gromadzc 39 punktów w 15 kolejkach i wyprzedzając o dwa „oczka” Orła Miedary. W IV-ligowe szeregi przyszowiczanie wrócili po 4 latach. Wcześniej grali na tym poziomie od 2012 do 2016 roku. Zawodnikiem Jedności jest Tomasz Wawrzyniak. 31-letni środkowy pomocnik jesienią 2014 występował w Rozwoju. Rozegrał 10 meczów i zdobył dwie bramki w drugiej lidze – w tym jedną naprawdę pamiętną, w doliczonym czasie gry na wagę wyjazdowego zwycięstwa z Rakowem Częstochowa. To był wspaniały moment, do którego nawet dzisiaj wraca się z uśmiechem. Co ciekawe, dla częstochowian bramkę zdobył wtedy Dariusz Pawlusiński – ten sam, który dwukrotnie rzucił nas na deski… tydzień temu w Turzy Śląskiej. Wawrzyniak trafił do Rozwoju z Odry Opole, a odszedł do Polonii Łaziska Górne.

Będziecie w tę świąteczną sobotę z Rozwojem? Odsyłamy do lektury naszego Poradnika Kibica, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje organizacyjne – TUTAJ. Przypominamy, że decyzją zarządu wstęp na trybuny „Kolejarza” jest darmowy, a wszystkim tym, którzy zechcą wesprzeć nasz klub w procesie organizacji spotkań, dedykujemy zbiórkę na portalu zrzutka – TUTAJ. Za wszystkie symbolicznie „wirtualne bilety” – te już zakupione oraz te, które dopiero zakupione zostaną – serdecznie dziękujemy. A jeśli komuś w sobotę będzie mało piłkarskich emocji, po konfrontacji z Jednością może zostać na „Kolejarzu”, bo już o 13:30 nasi juniorzy spotkaniem ze Śląskiem Wrocław zainaugurują sezon Centralnej Ligi Juniorów U-17.

Rozwój Katowice – Jedność 32 Przyszowice
4. kolejka II grupy IV ligi śląskiej
sobota, 15 sierpnia, godz. 11:00, boisko MOSiR „Kolejarz”

foto: Tomasz Błaszczyk