W sobotę sparing z Ruchem


W sobotę o 12:30 Rozwój Katowice zmierzy się na chorzowskich „Kresach” z trzecioligowym Ruchem.

Jako że „Niebiescy” już w przyszłym weekend zainaugurują walkę o trzecioligowe punkty domową konfrontacją z Polonią-Stalą Świdnica istniało duże prawdopodobieństwo (związane też z poprawą pogody) że sobotni sparing rozegrany już zostanie na bocznym boisku przy Cichej, czyli naturalnej trawie. Ostatecznie jednak, przyjdzie nam rywalizować z chorzowianami po przeciwnej stronie ulicy – na sztucznej murawie „Kresów” przy ul. Wolności. Pierwszy gwizdek rozbrzmi o godz. 12:30.

Dla Rozwoju będzie to już dziewiąty tej zimy, a siódmy w tym roku sparing. Dotąd rezultaty kształtowały się następująco: 0:2 z Górnikiem II Zabrze, 3:2 z Podbeskidziem II Bielsko-Biała, 9:0 ze Startem Sierakowice, 0:3 z Górnikiem II Zabrze, 5:0 z AKS-em Mikołów, 2:3 z Ruchem Radzionków, 2:1 z Wartą Zawiercie, 1:1 ze Spartą Katowice.

Taki sparing, z takim rywalem, to dla młodej drużyny trenera Tomasza Wróbla być może nawet i coś lepszego niż liga, możliwość solidnego przetarcia i zdobycia kolejnego cennego doświadczenia na tle zawodników znanych nawet z ekstraklasy.

Ruch to lider III grupy III ligi. Przewodzi tabeli z przewagą 2 punktów nad Polonią Bytom, dlatego wiosenna walka o awans do drugiej ligi zapowiada się fascynująco – tym bardziej, że broni nie zamierza też składać wrocławska Ślęza. Chorzowianie tej zimy grali już z czterema czwartoligowcami (3:1 z MKS-em Myszków, 3:1 ze Zniczem Kłobuck, 1:2 z Ruchem Radzionków, 3:0 z Wartą Zawiercie). Wygrali też z drugoligowym Śląskiem II Wrocław 5:0 i Garbarnią Kraków 2:1, a ulegli pierwszoligowcom z Tychów (1:2) i Sosnowca (0:2).

Trenerem Ruchu jest Łukasz Bereta. 30-latek jesienią 2010 roku występował w Rozwoju, zaliczając 12 spotkań w III lidze. W tym ostatnim, wyjazdowym z Orłem Psary-Babienica, zmienił go… Arkadiusz Milik. Piłkarzami drużyny z Cichej są byli wieloletni zawodnicy naszego klubu Marcin Kowalski i Daniel Paszek, z kolei w tym tygodniu na testach pojawił się tam Konrad Andrzejczak. W szeregach Rozwoju też nie brakuje osób sentymentalnie związanych z Ruchem, by wspomnieć trenera bramkarzy, chorzowianina i byłego gracza „Niebieskich” Marka Kolonkę. Jesienią 2019 przy Cichej występował nasz pomocnik Olivier Lazar.

Po raz ostatni rywalizowaliśmy z 14-krotnym mistrzem Polski w sezonie 2018/19 na poziomie drugiej ligi. Oba mecze odbyły się przy Cichej. W tym pierwszym Ruch wygrał 3:0, w tym drugim padł remis 1:1 po golach Rafała Kulińskiego i Mateusza Lechowicza. Sezon oba śląskie zespoły zakończyły spadkiem.

Ruch zapowiedział internetową transmisję wideo z sobotniego sparingu.

Ruch Chorzów – Rozwój Katowice
sparing – sobota, 27 lutego, godz. 12:30, „Kresy” przy ul. Wolności

foto: Tomasz Błaszczyk