Wychowankowie Rozwoju po debiutach w drugiej lidze


adamczyk tabis lawka zs mk news

Swe premierowe występy w drugiej lidze zaliczyli już Bartosz Golik, Piotr Barwiński, Kamil Adamczyk czy Kacper Tabiś.

Rozwój stawia na młodzież! Za nami raptem trzy kolejki drugoligowego sezonu, a występami na szczeblu centralnym może pochwalić się już kilku bardzo młodych zawodników z kadry naszego zespołu.

Podstawowym bramkarzem jest póki co Bartosz Golik, 18-letni wychowanek klubu ze Zgody, który debiut w pierwszej drużynie zanotował jeszcze w pierwszej lidze. Premierowych meczów w wyjściowym składzie doczekał się z kolei 19-letni defensywny pomocnik Piotr Barwiński. Absolutnym debiutantem w tym gronie jest Kacper Tabiś, 16-letni ofensywny zawodnik. To wychowanek Sprintu Katowice – klubu skupiającym się na szkoleniu najmłodszych adeptów futbolu – ale od kilku sezonów będący zawodnikiem Rozwoju. Kilkanaście minut w drugoligowym sezonie uzbierał natomiast 18-letni skrzydłowy Kamil Adamczyk.

Choć w tej chwili tabela nas nie rozpieszcza, to drugą składową spełniamy. Stawiamy na naszych wychowanków, na młodzież, a przecież wielu młodych chłopaków czeka jeszcze w kolejce. Czy to w kadrze pierwszego zespołu, czy grupie juniorów, są utalentowani zawodnicy, którzy chcą zaistnieć w naszej drużynie. Nie zejdziemy z tej drogi. To przyszłość naszego klubu i od tego nie ma odwołania – mówi Mirosław Smyła, trener Rozwoju Katowice.

Golik zaliczył w premierowych trzech kolejkach drugoligowego sezonu komplet 270 minut, Barwiński i Tabiś też wzięli udział we wszystkich spotkaniach (odpowiednio – 164 i 88 minut), z kolei Adamczyk zaliczył 12-minutowe wejście w mecz z ROW-em 1964 Rybnik.

Prócz nich, w kadrze pierwszego zespołu są też inni wychowankowie: Bartosz Soliński, Dawid Witek, Damian Mielnik, Wojciech Król, Tomasz Wróbel, Adam Żak i Bartosz Marchewka. Statusem młodzieżowca legitymują się z kolei Bartosz Waśkiewicz z rocznika 2000 i 20-letni Grzegorz Marszalik, wypożyczony przed kilkoma dniami z Wisły Kraków, który debiut w barwach Rozwoju zanotował w sobotnim meczu z Siarką Tarnobrzeg. Mimo że dokładnych klasyfikacji Pro Junior System (wprowadzonego przez PZPN zestawienia dot. młodzieży dla klubów szczebla centralnego) póki co niełatwo się doszukiwać, to w tych sporządzanych „nieoficjalnie” Rozwój plasuje się w ścisłej czołówce drugiej ligi.

foto: Marta Kołodziejczyk, źródło: własne