Zajęcia z psychologiem w Akademii Piłkarskiej Rozwoju


W zakończonym sezonie wiosennym z zawodnikami Akademii Piłkarskiej Rozwoju współpracował Adrian Żernik, prowadząc zajęcia z psychologii sportu.

Naszą rolą jest przygotowanie zawodników do funkcjonowania w piłce profesjonalnej. Tam nieodzownym elementem jest praca nad aspektami mentalnymi: by radzić sobie z presją i wchodzić na wyższy poziom. Znaleźliśmy odpowiedniego kandydata do prowadzenia zajęć, zebraliśmy chętne osoby. U części z nich bardzo szybko zauważyliśmy postęp w aspektach, nad którymi pracują na zajęciach grupowych. Jest to kamień milowy dla tych zawodników, bo chcemy, żeby nasi zawodnicy charakteryzowali się dużą świadomością – tłumaczy Paweł Kwiatkowski, koordynator sekcji dziecięcej Akademii Piłkarskiej Rozwoju Katowice.

Zajęcia z psychologii sportu odbywały się w zespole młodzików D1 rocznika 2010, który po bardzo dobrej drugiej części sezonu uzyskał utrzymanie w silnej pierwszej lidze wojewódzkiej.

– Celem w mojej pracy jest wykorzystanie treningu umysłu do poprawy umiejętności oraz wyników u sportowców. Aspekt mentalny jest cały czas najmniej eksplorowanym obszarem rozwoju w sporcie, a gdy dodamy do tego fakt, że dosłownie każda najmniejsza decyzja jest wynikiem tego, co mamy w głowie – to okazuje się, że znajduje się tutaj bardzo duża dźwignia do budowania przewagi konkurencyjnej. Podczas warsztatów z psychologii sportu skupiamy się na nieustannym podnoszeniu świadomości zawodników odnośnie samych siebie i tego, co jest wymagane do zrealizowania ich celów sportowych. Jednocześnie uczymy się zmieniać nasze automatyczne reakcje na takie, które pozwolą nam skuteczniej radzić sobie z bieżącymi wyzwaniami – wyjaśnia psycholog Adrian Żernik.

– Zajmujemy się również kwestią radzenia sobie z przeróżnymi trudnymi emocjami, które są wpisane w sport: popełniony błąd, porażka, słabsza forma, kontuzja, brak gry w podstawowym składzie, krytyka ze strony różnych osób itd. Wszystko po to, by zawodnicy byli w stanie wykorzystywać te trudne momenty jako determinację, a nie frustrację, tym samym bardzo szybko się po nich podnosząc i jednocześnie unikając sytuacji, by te negatywne sytuacje wpływały destrukcyjnie na ich poczucie własnej wartości – dodaje psycholog współpracujący z Akademią Piłkarską Rozwoju.

Portfolio Adriana Żernika można znaleźć na stronie internetowej adrianzernik.com, a kontakt jest możliwy za pośrednictwem maila kontakt@adrianzernik.com