Jedno wolne miejsce – trzech chętnych. To będzie gorąca sobota [ANALIZA]


rozwoj belchatow murawski fonfara mk news

Rozwój Katowice – w Wejherowie, Kotwica Kołobrzeg – w Elblągu, zaś Polonia Warszawa – u siebie z Rakowem Częstochowa. W sobotę 3 czerwca ostatni akt walki o utrzymanie w drugiej lidze. Jeśli wygramy, rozglądanie się na boki będzie zbędne.

Dół tabeli prezentuje się dziś tak:
13. Gryf Wejherowo 38
14. Rozwój Katowice 36
15. Polonia Warszawa 35
16. Kotwica Kołobrzeg 34
17. Olimpia Zambrów 32

Po przedostatniej kolejce wiemy już, że przed degradacją nie uratuje się Olimpia Zambrów, z kolei na boisku nic już nie grozi Gryfowi Wejherowo. Ma dziś na koncie o trzy punkty więcej niż otwierająca strefę spadkową Polonia Warszawa, ale i przy tym lepszy bilans bezpośrednich starć (0:0 i 3:1).

PROGRAM OSTATNIEJ KOLEJKI
(sobota, 3 czerwca, 17:00)
Gryf Wejherowo – Rozwój Katowice
Polonia Warszawa – Raków Częstochowa
Olimpia Elbląg – Kotwica Kołobrzeg

W tym sezonie Rozwój każdorazowo remisował z Kotwicą i Polonią 1:1, dlatego przy równej ilości punktów z tymi rywalami, liczyć się będzie bilans bramkowy. A ten od Polonii mamy gorszy (-8 do -4), z kolei od Kotwicy – lepszy (-8 do -13). Wygrana w Wejherowie bez względu na wszystko da nam utrzymanie. Przy remisie, musimy liczyć, że nie Polonia nie pokona Rakowa Częstochowa. Wtedy pewnie nawet Kotwica będzie mogła sięgnąć po trzy punkty w Elblągu. Mimo wszystko, trudno spodziewać się, by wygrała tam różnicą co najmniej pięciu goli, a tylko taki scenariusz wówczas grzebałby Rozwój. W futbolu wszystko jest możliwe, ale to akurat trąci fikcją. Porażka w Wejherowie? Wtedy Polonia musiałaby przegrać z Rakowem, a Kotwica – nie wygrać w Elblągu.

Polonia musi liczyć, że „wykręci” z Rakowem lepszy wynik niż Rozwój z Gryfem, z kolei Kotwica najbardziej potrzebuje cudu. Po pierwsze, by o czymkolwiek móc w ogóle myśleć, musi wygrać w Elblągu. Licząc przy tym, że Rozwój przegra z Gryfem, a Polonia nie wygra z Rakowem.

rozwoj poloniaw mkowalski mk news

„Trzej muszkieterowie” w walce o utrzymanie rywalizować będą w ostatniej kolejce z drużynami, które swoje cele już zrealizowały.

Raków zaklepał sobie awans, ale głośno mówi, że chce drugą ligę zakończyć na 1. miejscu. Że słów na wiatr w Częstochowie nie rzucają, pokazał sobotni mecz z Odrą Opole, wygrany wysoko 3:0. Dziś zarówno Raków, jak i Odra (zakończy sezon u siebie z Polonią Bytom), mają na koncie 68 punktów.
Olimpia Elbląg plasuje się na 5. miejscu. Bez szans na dogonienie Radomiaka (który może już przygotowywać się do barażu z 15. zespołem pierwszej ligi), a z 2-punktowym zapasem nad Siarką Tarnobrzeg, która sezon zakończy derbami w Stalowej Woli.
Gryf Wejherowo – jako się rzekło na wstępie – też jest już pewny, że sezonu nie zakończy w strefie spadkowej.

Na tej ostatniej prostej szykują się gigantyczne emocje. Z domowych meczów Gryfa napotykaliśmy tej wiosny na internetowe wideotransmisje na żywo, dlatego wielce prawdopodobne, że dane nam będzie śledzić walkę Rozwoju o drugą ligę w dogodniejszej formie niż relacja tekstowa. Na koniec, podsumowanie tego, co dziś można wyczytać w tabeli:

UTRZYMANIE
ROZWÓJ utrzyma się w drugiej lidze, jeżeli
:
– wygra z Gryfem Wejherowo
– zremisuje, a Polonia Warszawa nie wygra z Rakowem Częstochowa oraz Kotwica Kołobrzeg nie wygra z Olimpią Elbląg wyżej niż różnicą czterech goli
– Polonia Warszawa przegra z Rakowem Częstochowa oraz Kotwica Kołobrzeg nie wygra z Olimpią Elbląg

POLONIA utrzyma się w drugiej lidze, jeżeli:
– wygra z Rakowem Częstochowa, a Rozwój Katowice nie wygra z Gryfem Wejherowo
– zremisuje z Rakowem Częstochowa, a Rozwój Katowice przegra z Gryfem Wejherowo

KOTWICA utrzyma się w drugiej lidze, jeżeli:
– wygra z Olimpią Elbląg, a Rozwój Katowice przegra z Gryfem Wejherowo oraz Polonia Warszawa nie wygra z Rakowem Częstochowa

rozwoj kotwica sobotka mk news

SPADEK
ROZWÓJ spadnie do trzeciej ligi, jeżeli:

– zremisuje z Gryfem Wejherowo, a Polonia Warszawa wygra z Rakowem Częstochowa
– zremisuje z Gryfem Wejherowo, a Kotwica Kołobrzeg wygra z Olimpią Elbląg wyżej niż czterema golami
– przegra z Gryfem Wejherowo, a Polonia Warszawa co najmniej zremisuje z Rakowem Częstochowa i/lub Kotwica Kołobrzeg wygra z Olimpią Elbląg

POLONIA spadnie do trzeciej ligi, jeżeli:
– Rozwój Katowice wygra z Gryfem Wejherowo
– przegra z Rakowem Częstochowa
– zremisuje z Rakowem Częstochowa, a Rozwój Katowice nie przegra z Gryfem Wejherowo
– zremisuje z Rakowem Częstochowa, a Kotwica Kołobrzeg wygra z Olimpią Elbląg

KOTWICA spadnie do trzeciej ligi, jeżeli:
– nie wygra z Olimpią Elbląg
– wygra z Olimpią Elbląg nie wyżej niż czterema golami, a Rozwój Katowice zremisuje z Gryfem Wejherowo
– Rozwój Katowice wygra z Gryfem Wejherowo
– Polonia Warszawa wygra z Rakowem Częstochowa

foto: Marta Kołodziejczyk