Kierunek Jaworzno – czas na inaugurację sezonu!


Wyjazdowym meczem ze Szczakowianką Jaworzno w sobotę o 17:00 drużyna Rozwoju Katowice zainauguruje sezon 2021/22 I grupy IV ligi śląskiej.

12 czerwca kończyliśmy poprzedni sezon, a po dwóch miesiącach wracamy do walki o punkty. Kibic Rozwoju narzekać na nudę raczej nie może – I grupa IV ligi śląskiej, do której zostaliśmy przeniesieni po rocznym pobycie w grupie II, będzie już siódmą ligą, w jakiej przyjdzie nam rywalizować w ostatnim 15-leciu. III grupa III ligi, III liga śląsko-opolska, II liga zachodnia, II liga centralna, I liga, II grupa IV ligi śląskiej… Teraz czas na kolejne wyzwania.

Nowy rozdział zaczniemy pisać w Jaworznie. Nie ma co ukrywać – pojedziemy tam z lekkimi obawami, które wlała w nas ubiegłotygodniowa pucharowa próba generalna z Podlesianką. Przegraliśmy wyjazdowe derby miasta 0:1, choć rywal wystąpił bez kilku podstawowych zawodników. Występ w Pucharze Polski skutecznie zatarł optymizm, jaki pojawił się po udanych sparingach. W letnim okresie przygotowawczym Rozwój pokonywał czwartoligowców: Raków II Częstochowa (2:1), MKS Władysławowo (5:1), Lechię II Gdańsk (3:0), zremisował ze Śląskiem Świętochłowice (1:1) oraz wygrał ze Startem Sierakowice, czyli beniaminkiem klasy okręgowej (5:0). Trener Tomasz Wróbel przed konfrontacją w Podlesiu podkreślał, że potraktujemy ją poważnie, ale przypominał, iż z formą celujemy na inaugurację ligi. Czy wycelowaliśmy prawidłowo, przekonamy się w sobotę na tle Szczakowianki.

Czwartoligowy Rozwój funkcjonuje jako najstarsza drużyna naszej Akademii Piłkarskiej, zbudowana wyłącznie na wychowankach, dlatego jeśli są transfery – to tylko wewnętrzne. Kadra liczy kilkunastu zawodników, z roczników od 1997 do 2005. Tradycyjnie będzie płynna, uzupełniana o juniorów młodszych, choć część z nich już dziś na co dzień trenuje pod okiem Tomasza Wróbla. Naszemu szkoleniowcowi pole manewru z pewnością poszerza fakt, iż ze statusu juniora wyrośli już zawodnicy z rocznika 2002, którzy wiosną pomagali w utrzymaniu Rozwoju w I lidze śląskiej juniorów starszych, ale to odbijało się na naszych czwartoligowych konfrontacjach. Teraz pod tym względem powinno być spokojniej, bardziej stabilnie. W porównaniu do poprzedniego sezonu, w naszym klubie nie ma już Mateusza Jastrzembskiego. Pomocnik z rocznika 2004 został wykupiony przez ŁKS Łódź.

W sobotę pojedziemy do Jaworzna, a traf chciał, że kolejnych 5 meczów rozegramy na sztucznych murawach – trzy na „Kolejarzu” (z Podlesianką, Unią Dąbrowa Górnicza i Unią Rędziny), a także dwa na wyjazdach (Częstochowa, Radzionków). Dlatego też do tego jedynego na dłuższy czas występu na naturalnej nawierzchni sumiennie się przygotowujemy. W środę Rozwój trenował na bocznym boisku Stadionu Śląskiego, czwartek był wolny, zaś piątek to rozruch na Podlesiance, połączony z sesją zdjęciową. Nie wszyscy zawodnicy są do dyspozycji trenera Wróbla. Bartosz Chwila od obozu w Cetniewie boryka się ze stłuczonymi żebrami, zaś rehabilitację po zerwaniu więzadeł krzyżowych (co stało się w maju) kontynuuje Olivier Lazar.

Ze Szczakowianką po raz ostatni rywalizowaliśmy o punkty w III lidze śląsko-opolskiej – w sezonie 2011/12, zakończonym naszym awansem do II ligi zachodniej. W Jaworznie ponieśliśmy dotkliwą porażkę 0:4 – pierwszą i jedną z dwóch w całym sezonie. W rewanżu, gdy nasza promocja była już pewna, wygraliśmy przy Zgody 3:1 po golach Konrada Nowaka, Damiana Gackiego i Przemysława Gałeckiego. Po raz ostatni gościliśmy w Jaworznie niedawno, bo w marcu, rozgrywając tam ostatni zimowy sparing. Na bocznym boisku stadionu miejskiego przegraliśmy 1:3, jedyną bramkę dla naszej drużyny zdobył Bartosz Chwila po asyście Patryka Gembickiego.

Rozwój poprzedni sezon zakończył na 8. miejscu w II grupie IV ligi śląskiej z dorobkiem 47 punktów. Szczakowianka w grupie I uzyskała 41 „oczek” i jako beniaminek uplasowała się na 10. pozycji, na szalonym finiszu walcząc aż do ostatniej kolejki o utrzymanie. Teraz drużyna trenera Pawła Cygnara powinna mierzyć wyżej. Latem wzmocnili ją Michał Chrabąszcz, Jakub Sewerin, Dominik Małkowski, Mateusz Gleń, Filip Statkiewicz, Dacjan Strzelecki i Mikołaj Gądek.

W sparingach nasi rywale notowali następujące wyniki: 2:6 z Polonią Bytom, 3:0 z Górnikiem 09 Mysłowice, 2:4 z GKS-em II Tychy, 3:4 z LKS-em Gorzów, 12:1 ze Świtem Krzeszowice. Przed tygodniem – podobnie jak Rozwój – jaworznianie grali w Pucharze Polski. Wygrali 10:1 na wyjeździe z Ostoją Żelisławice z klasy okręgowej, w kolejnej rundzie zmierzy się z Cyklonem Rogoźnik.

Z przyjemnością przypominamy o reaktywacji klubowej telewizji Rozwoju, o czym szerzej piszemy TUTAJ. Będziemy transmitować wyjazdowe mecze naszej drużyny w IV lidze. Przekaz z Jaworzna będzie darmowy na YouTube w poniższym oknie.

Ruszamy!

Szczakowianka Jaworzno – Rozwój Katowice
1. kolejka I grupy IV ligi śląskiej
sobota, 14 sierpnia, godz. 17:00, stadion miejski w Jaworznie, ul. Krakowska 8

foto: administrator