Zaczynamy sezon. Elana na inaugurację!


majsner monka paszek jastrzebie rozwoj tb news

Wyjazdowy mecz Rozwoju Katowice z Elaną Toruń rozpocznie dla nas trzeci z rzędu sezon na poziomie drugiej ligi i zarazem zakończy pierwszą z 21 jesiennych kolejek. Niedziela, 15:00. Zapinamy pasy i startujemy!

Piłkarski los to czasem figlarz. 15 czerwca 2013 roku, 1863 dni temu (!), Elana Toruń rozegrała swój ostatni mecz na szczeblu centralnym. Spadała wtedy z hukiem z drugiej ligi zachodniej – występowała w niej przez pięć lat – a pożegnała się z nią nie gdzie indziej, a… – tak, tak! – przy Zgody 28. Rozwój wygrał wtedy 3:0 po golach Przemysława Gałeckiego, Sebastiana Gielzy i Tadeusza Tyca. Pierwsze domowe spotkanie w roli trenera naszej drużyny notował wówczas Dietmar Brehmer, zaczynając pisać fantastyczną kartę w historii klubu, zakończoną finalnie (choć niestety już bez jego bezpośredniego udziału) awansem i przygodą na zapleczu ekstraklasy.

rozwoj elana

Elana z kolei zaczynała pięcioletni pobyt w niższych klasach. Szybko spadła z trzeciej do czwartej ligi, szybko też awansowała, a w niej spędziła potem trzy lata, wygrywając ją finalnie (grupę drugą, kujawsko-pomorsko-wielkopolsko-zachodniopomorską w ostatniej kolejce poprzedniego sezonu. Sukces – jak to zwykle bywa – rodził się w bólach, bo feta była przygotowana już w przedostatniej serii gier, ale drużyna uległa wtedy przed własną publicznością Starogardowi Gdańskiemu 0:3 i nasłuchała się kilku przykrych słów od kibiców. Zrekompensowała im to już w następnym tygodniu, najpierw triumfując w finale wojewódzkiego Pucharu Polski (4:0 z Chemikiem Bydgoszcz), a następnie stawiając pieczęć na awansie z Unią Solec Kujawski (5:1). Ostatecznie, torunianie o cztery punkty wyprzedzili Świt Skolwin.

Drużynę od ponad roku prowadzą doskonale znani na Górnym Śląsku trenerzy – Rafał Górak i Dariusz Okoń, którzy rywalizowali już z Rozwojem o ligowe punkty m.in. pracując w Ruchu Radzionków. W kadrze zespołu również nie brakuje śląskich akcentów: czy to zawodników z naszego regionu, czy takich, którzy kiedyś mieli z nim styczność: wypożyczony z Lecha Poznań bramkarz Bartosz Mrozek (syn znanego w naszym regionie Piotra), Maciej Felsch (Podbeskidzie), Artur Lenartowski (Ruch, Podbeskidzie), Damian Lenkiewicz (Raków), Mateusz Stąporski (Podbeskidzie), Krzysztof Wołkowicz (GKS Katowice) czy przede wszystkim Filip Kozłowski, który w barwach Rozwoju rozegrał 55 ligowych meczów i strzelił 8 goli. Materiał z wypowiedziami Filipa opublikowaliśmy TUTAJ.

W Toruniu nie ukrywają ambicji. Jeśli w poprzednim sezonie awans do pierwszej ligi zdołali wywalczyć trzej beniaminkowie, to czemu ich śladem miałaby nie pójść Elana? Choć zespół nie dokonał może latem spektakularnych wzmocnień, to klub jest bardzo poukładany, wspierany przez miasto, mający swoje ambicje, ze wsparciem firmy Nice – tej samej, która nie tak dawno przyczyniła się do awansu na zaplecze ekstraklasy Znicza Pruszków?

W letnich sparingach podopieczni trenera Góraka notowali ciekawe wyniki. Ulegli co prawda Olimpii Grudziądz, ale potem pokonali Łódzki Klub Sportowy i trzecioligowego Górnika Konin, a bezbramkowo zremisowali z ekstraklasowym Śląskiem Wrocław. Nie mamy wątpliwości, że przed Rozwojem spore wyzwanie.

Elana to beniaminek z ambicjami, rzeszą sympatyków. Spodziewamy się trudnego meczu, dużej liczby kibiców na trybunach, piłkarskiego święta. To będzie coś fajnego dla naszych chłopaków – mówi Rafał Bosowski, jeden z trenerów Rozwoju.

Sytuacja kadrowa naszej drużyny jest dobra, ale nie – idealna, bo pod znakiem zapytania stoją występy Michała Płonki i Marcina Kowalskiego. W meczach kontrolnych nie odnieśliśmy zwycięstwa, strzelając tylko jednego gola (w dodatku… samobójczego), udowadniając, że nie jesteśmy typem drużyny sparingowej. Oby w lidze było lepiej. Czekamy, a z kronikarskiego obowiązku odnotujmy jeszcze, że nasza poprzednia wizyta w grodzie Kopernika (listopad 2012) zakończyła się bezbramkowym remisem (po świetnym występie Bartosza Solińskiego) i… pamiętnym powrotem, stanowiącym dziś jedną z klubowych legend. Ale o tym może innym razem.

Przypominamy, że można zakupić transmisję tego meczu, o czym pisaliśmy TUTAJ. Długo nie trzeba było czekać, ale cieszymy się, że ta długa drugoligowa jesień już się zaczyna. Do boju Rozwój!

Elana Toruń – Rozwój Katowice
1. kolejka II ligi
niedziela, 22 lipca, godz. 15:00, stadion miejski w Toruniu

Sędziuje: Damian Kos (Gdańsk)

foto: Tomasz Błaszczyk